ضرورت دستیابی به قدرت اقتصادی و دادخواهی دانش بنیان در کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاددانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رهبر جهاددانشگاهی به عنوان یکی از حاضران در دیدار گروه نخبگان با مقام معظم رهبری به تشریح موضوعات مطرح شده پرداخت.

وی گفت: در اولویت‌بندی تحقق اهداف عالی انقلاب و استفاده درست از فرصت‌هایی که در اختیار داشتیم، تصمیم درستی نگرفتیم. ما انقلابی هستیم و می خواهیم بر اساس اهداف انقلاب و تحت حکومت جمهوری اسلامی پیشرفت کنیم و به اقتدار اقتصادی و دفاعی علما برسیم.

طیبی افزود: توان اقتصادی دانش بنیان مردم حاصل اتکا به توان علم و فناوری ملی برای حفظ کارایی و به موقع بودن آن است. ما باید خودمان علم را کسب کنیم، اما می توانیم فناوری را هم به تنهایی و هم با انتقال بخشی از بازارمان به خارجی ها در ازای انتقال فناوری به دست آوریم.

رهبر جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: یکی از غفلت‌های ما در دولت‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم این بود که تخریب‌های ناشی از جنگ قبل از انقلاب را با واردات فناوری و تجهیزات فراهم کردند. این تفکر فرصت عظیم استفاده از خریدهای خارجی را در انتقال فناوری از دست داده است. حال اگر موجه باشد باید معوقات تهاتر شود تا مردم از فشار مشکلات ناشی از جنگ و عمر کوپن خارج شوند.

طیبی افزود: اما تجارب به دست آمده از این دو دوره حکومت در طول 16 سال ایجاب می کرد که دوره دولت های نهم و دهم برنامه ریزی حساب شده ای برای تولید فناوری داشته باشند. اگر به درستی انجام شود، تحریم ها معنایی نخواهد داشت.

وی گفت: راه حل مشکلات کشور ما این است که توسعه دانش و تحقق واقعی اقتصاد در گرو تولید و فناوری پیشرفته ایرانی باشد.

طیبی گفت: کشور به برکت حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی از زیرساخت های علمی و فناوری بسیار مستحکم و دو دوره ای برخوردار است و با برنامه ریزی خوب در برنامه های هفتم و هشتم توسعه، کشورمان می تواند به اصیل دست یابد. اختیارات کارشناسان اقتصادی و دفاعی اما دستیابی به این امر مستلزم یک مرکز فرماندهی بسیار قوی است تا سیاستگذاری عالی این تحول را به‌ویژه در زمینه‌های فرهنگی، علمی و فناوری که زیرساخت اصلی دستیابی به آن هدف بزرگی است، به عهده بگیرد.

رهبر جهاددانشگاهی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدیکترین ساختار برای تحقق اقتدار دانش بنیان واقعی در کشور است که بستگی به شرایط دارد. در ابتدا دولت باید این نقش را برای شورای عالی انقلاب فرهنگی بپذیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون برنامه ریزی و ریل مناسبی برای توسعه علمی و فناوری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور نداشته ایم، گفت: برای حوزه فرهنگی و آموزشی کشور نیز کم و بیش صادق است.

رئیس جهاددانشگاهی افزود: اگر بخواهیم زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان را برای توسعه علمی و فناوری کشور بسترسازی کنیم، دولت باید سیاست گذاری عالی را در این زمینه بپذیرد. دولت باید در بررسی و بازنگری سه طرح جامع اصلی یعنی توسعه فرهنگی، علمی و فناوری و آموزش حضور جدی داشته باشد.

به گفته وی، فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم و دوره مسئولیت اعضای واقعی جدید، دورانی کاملا متفاوت و حساس در انقلاب اسلامی ایران است. تصاعدی خواهد بود و از طرفی به دلیل سهل انگاری و عدم برنامه ریزی مناسب برای استفاده از این زیرساخت، شرایط سختی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: اگر راه درست را انتخاب نکنیم، ممکن است وضعیت به صورت تصاعدی بدتر شود. امید است درایت دولت جدید و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با رهبری و حمایت رهبر معظم انقلاب؛ جمهوری اسلامی ایران را به اهداف عالی خود برسانید.