سرانه پزشک در ایران در هاله ای از ابهام/ لزوم ارائه آمار شفاف پزشکان فعال در نظام سلامت – اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا; پس از تصویب افزایش ظرفیت پزشکی نقشه کامل علمی کشور، وزارت بهداشت با ارائه آمارهای سازمان نظام پزشکی، کمبود پزشک را نادرست دانست و با افزایش ظرفیت مخالفت کرد، اما آیا اینها هستند. آمار به اندازه کافی دقیق است؟

سازمان نظام پزشکی معتبرترین سازمان صنفی و نظارتی پزشکان است و تمامی پزشکان پس از فارغ التحصیلی برای عضویت در بازار کار اقدام می کنند. پزشکان در صورت عضویت در سازمان نظام پزشکی امکان ارائه خدمات درمانی و عقد قرارداد با بیمه گذاران را خواهند داشت.

با توجه به عضویت اجباری کلیه پزشکان عمومی و متخصص در سازمان نظام پزشکی، این سازمان از بدو تأسیس این سازمان در سال 1348 اطلاعاتی از تعداد، پراکندگی و تخصص اعضای خود در سامانه آماری خود منتشر کرده است. با اطلاعات موجود در این سامانه، گروه پزشکی دارای 149000 عضو می باشد که شامل بخش های عمومی و تخصصی می باشد. بر اساس این اطلاعات سرانه پزشکان در کشور حدود 17 پزشک در هر 10 هزار نفر است.

دکتر، وزارت بهداشت، درمان، سازمان نظام پزشکی،

با نگاه دقیق تر به آمار منتشر شده در سایت سازمان گروه های پزشکی در سطح تخصصی و عمومی، تعداد پزشکان عمومی حدود 93000 نفر است که بر اساس این تعداد، سرانه پزشکان عمومی کمی بیش از 11 نفر است. به ازای هر 10000 نفر

تعداد کل متخصصان رشته های مختلف حدود 47 هزار نفر است و بنابراین بر اساس این آمار سرانه تعداد متخصصان حدود 6 نفر در هر 10 هزار نفر است.

دکتر، وزارت بهداشت، درمان، سازمان نظام پزشکی،

در هیچ بخشی از این سامانه اطلاعاتی از پزشکان فعال در کشور وجود ندارد. بر اساس هرم سنی اعضای گروه پزشکی، تعداد پزشکان بالای 65 سال به 16000 نفر می رسد که در سن بازنشستگی هستند که از این تعداد حدود 6000 نفر بالای 80 سال هستند که بسیاری از آنها در عمل به دلیل کهولت سن یا فوت کرده اند یا خیر. دریافت مراقبت های پزشکی

دکتر، وزارت بهداشت، درمان، سازمان نظام پزشکی،

علاوه بر این، هیچ آمار و اطلاعاتی از پزشکانی که کشور را ترک کرده اند و دیگر در ایران زندگی نمی کنند و یا در مشاغل دیگری کار کرده اند و دیگر به طبابت نمی پردازند، وجود ندارد.

با توجه به بررسی آمارهای نظام پزشکی در گروه پزشکی و نبود اطلاعات کافی در آمارها برای اطلاع رسانی به پزشکان فعال کشور، این آمار آنقدر دقیق نیست که بتوان به تعداد دقیق پزشکان کشور دست پیدا کرد. ممکن است استناد نشود متأسفانه مسئولان وزارت بهداشت همچنان بر اساس همین آمار و نبود آمار دقیق از پزشکان فعال در کشور، کمبود پزشک را تکذیب می کنند.

با توجه به نبود آمار پزشکان فعال در کشور، سرانه واقعی پزشکان در کشور در هاله ای از ابهام قرار دارد و این سوال امکان سیاست گذاری صحیح برای افزایش نسبت ظرفیت پزشکی را سلب می کند.

انتهای پیام/