جایزه نشر کتاب برای اولین بار در تاریخ انتشار اعطا می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صالحی دبیر انجمن انتشارات و املا با اعلام اینکه برای اولین بار در تاریخ کشور جایزه نشر کتاب اهدا می شود، گفت: چاپ ال او نزدیک به صد سال در ایران شناخته شده است. سال ها. و در نشریات جدید فردی به نام ویراستار را می بینید که حضور او در متون محسوس است. در دوازده سال گذشته مؤسسات و انجمن های خصوصی نیز در وادی انتشارات فعال شده اند تا کاری برای صنعت نشر. با این حال ما هنوز با برخی مسائل مهم و اساسی دست و پنجه نرم می کنیم، مثلاً کتاب ها بدون ویرایش منتشر می شوند و بسیاری از مجموعه ها چاپ را نادیده می گیرند. بسیاری از نویسندگان فکر می کنند که ناشر هستند و خود را نویسنده و ویراستار می دانند. متأسفانه بسیاری از مجموعه ها و افراد این کار را نمی کنند. به ویرایش اعتقاد داشته باشید و فکر کنید آنچه منتشر می کنیم بهترین و دقیق ترین است؛ پس اینطور نیست.

وی با اشاره به وظایف نهادهای ترویجی مانند انجمن ویرایش املا، افزود: ما در انجمن ویرایش املا بیش از پنج سال است که تلاش می کنیم موضوع انتشار را مشکل همه موسسات کنیم و فراتر از آن مسئله زبان فارسی به پرسش عموم متأسفانه در کشور ما نشر یک سرگرمی است و باید اذعان داشت که با کشورهایی که نشر پیشرفته دارند، حتی با کشورهای همسایه مانند ترکیه که چاپ و نشر برای تالیف و چاپ کتاب ضروری است، چند قدم فاصله داریم. . در کشور ما هنوز باید از ضرورت و اهمیت ویرایش صحبت کنیم و باید تلاش کنیم خودمان را ثابت کنیم و نشان دهیم که ویرایش مهم است.

صالحی در ادامه با بیان تلاش های انجمن ویرایش املا در شش سال گذشته برای کسب جایزه نشر در جوایز مختلف، خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین حوزه هایی که در سال های اخیر دنبال کرده ایم، ویرایش داستان بوده است. ما همچنین طرح هایی را برای Maison du Livre و مجموعه های دیگر وزارت علوم و وزارت ارشاد ارسال کردیم که همه آنها با بی تفاوتی و بدون موفقیت مورد استقبال قرار گرفت. البته در این میان برخی پیگیری ها نتیجه داده و به عنوان مثال جایزه املا و زبان فارسی در جشنواره فیلم فجر اهدا شد. اما در کشور ما تاکنون و در حوزه کتاب «جایزه ویرایش کتاب» وجود نداشته است.

دبیر انجمن املا افزود: با همکاری و هماهنگی انجمن نشر با دبیرخانه جایزه شهید اندرزگو و دست اندرکاران این جایزه، شورای سیاسی و دبیرخانه این جایزه تلاش کرده و پذیرفته اند که کتاب جایزه نشر به این جشنواره راه یافت و افزود: در واقع این اولین بار در تاریخ نشر ماست که جایزه نشر کتاب اعطا می شود و به آن افتخار می کنیم، امیدواریم که نقطه عطفی برای جامعه فرهنگی کشورمان باشد و توجه اهالی فرهنگ و ادب را به موضوع نشر جلب کند.

دبیر انجمن ویراستاری و املا با اشاره به کادر داوری کار ویراستاری گفت: در جایزه نشر کتاب جشنواره شهید اندرزگو چند چارچوب مشخص در نظر گرفته شد. از جمله عدم وجود غلط های املایی، قوام خط، استفاده صحیح از علائم نگارشی، استفاده صحیح از پاورقی ها، پیوستگی نقل قول ها، تطابق عبارت و پاراگراف های متن، مطابقت کلمه و روایت، مطابقت نام اثر با محتوای کتاب و توجه، ترویج متن ادبی.

صالحی با بیان اینکه اهالی داستان و تاریخ باید به موضوع ویراستاری توجه داشته باشند و نگاه جدی تری به ویرایش متون داشته باشند، گفت: یکی از ارکان مهم در داوری این بود که نام ناشر روی متن قید شود. کارت شناسایی. «متاسفانه می بینیم که سردبیران و مدیران وزارت ارشاد این موضوع را جدی نمی گیرند، البته در حال مذاکره برای حل این موضوع هستیم؛ اما خوب است که وزارت ارشاد چون اعلام کرد نام این وزارتخانه است. چاپخانه و صفحه آرا و طراح باید در صفحه قانون ذکر شود، صراحتاً اعلام می کند که نام ناشر کتاب نیز در صفحه قانون و فیپا قید شود.

مهدی صالحی در پایان این گفتگو با تشکر از شورای سیاسی و ستاد جایزه شهید اندرزگو به دلیل پیشقدم شدن اعطای جایزه انتشارات گفت: اهدای جایزه اولین دوره افتخاری برای جایزه شهید اندرزگو بوده است. «ممکن است انتقاداتی در مورد آن وجود داشته باشد؛ اما شروع آن مهم است؛ به خصوص که این اولین بار بیش از پنجاه سال به تأخیر افتاده است. شروع این مسیر پر پیچ و خم برای انجمن نشر و انتشارات افتخاری بوده است.