افزایش بی شمار و اجاره کتاب در بیرجند/ مستاجران خود را به حاشیه رانده اند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: امروزه تامین سرپناه برای دارندگان پروانه در کنار سایر مسائل به یکی از دغدغه های اصلی زندگی آنها تبدیل شده است و افزایش رهن و اجاره بها نگرانی های زیادی را برای خانواده ها به ویژه کارگران و کارمندانی که دچار مشکل شده اند به وجود آورده است. یک درآمد ثابت

امروزه اگرچه نمایندگان مجلس و دولت جوانان را به ازدواج و بچه دار شدن تشویق می کنند، اما دغدغه اصلی جوانان در اوایل زندگی یافتن مسکن مناسب است که با سیاست های دولت حل نمی شود.

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در خراسان جنوبی به ویژه در مرکز استان به حدی است که در گذشته تصور آن غیرممکن بود، اما اکنون مستاجرین آخر وقت را پذیرفته اند، در صورتی که برایشان مقدور باشد. درخواست صاحبخانه حتی بیش از حد امکان آنها باید کمی پول به اجاره اضافه کنند، در غیر این صورت باید دوباره خانه را امتحان کنند تا در حومه شهر یا مکان های دیگری که اجاره کمتر است، مسکن پیدا کنند.

جوانی که به تازگی ازدواج کرده است با بیان اینکه اجاره خانه یکی از مهم ترین مشکلات جوانان برای ازدواج است، اضافه می کند: آپارتمانی با کمترین امکانات در شمال بیرجند با قیمت گزاف اجاره کرده ام و باید پول زیادی بدهم. از دستمزد من برای آن

علی رضایی گفت: افزایش اجاره بها باعث شد به جای لذت بردن از زندگی مشترک به این فکر کنم که با پایان قرارداد اجاره چه کار کنم.

    افزایش بی شمار و اجاره کتاب در بیرجند/ مستاجران به حاشیه رانده شده اند

افزایش حاشیه نشینی

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با وجود اینکه کمبود مسکن برای اجاره وجود ندارد اما هر روز شاهد افزایش اجاره بها هستیم.

سعید محمدی گفت: مالکان بر اساس قیمت های موجود در سایت دیوار و فضای مجازی، قیمت اجاره منازل خود را تعیین می کنند و نظارتی در این زمینه وجود ندارد و همین امر باعث افزایش تعداد دلالان بازی شده است.

وی ادامه داد: گرانی مسکن و اجاره بها باعث شده تا بسیاری از مردم حاشیه شهر را برای سکونت انتخاب کنند و این مشکل در آینده به دلیل فرهنگ نابرابر خانواده ها مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی با بیان اینکه سایت های مجازی عمدتاً قیمت مسکن و اجاره بها را تعیین می کردند، گفت: صاحبخانه ها وقتی وارد این سایت ها می شوند با دیدن اعداد روی خانه ها می گویند در فلان منطقه زیر شهر یا حاشیه شهر افزایش یافته است. ، پس چرا باید واحد خود را ارزان اجاره کنیم.

وی گفت: متأسفانه برخی از مشاوران املاک نیز درصدد دریافت پورسانت بالاتری هستند و به جای تمدید قرارداد مستاجر قبلی، به فکر پیشنهاد مستاجر جدید با اجاره بیشتر هستند.

وی گفت: واحدی که در شمال شهر بیرجند اجاره کرده بودم، یک بار اجاره صاحبخانه را 100 درصد افزایش داد و گفت اگر نمی خواهی پیمانکار به من مستاجر با رقم بالاتر پیشنهاد داد.

هیچ نظارتی بر سایت های مجازی در بخش مسکن وجود ندارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند در گفتگو با خبرنگار مهر، معاملات خرید و فروش مسکن در بیرجند را نسبت به ماه قبل ۲ تا ۳ درصد افزایش داد و گفت: مجبور به خرید مسکن هستند.

به گفته وی، نرخ اجاره بها در بیرجند 30 تا 40 درصد نسبت به مراکز دیگر استان ها کمتر است، بنابراین اجاره یک واحد 150 متری در خیابان توحید 3 میلیون و 500 هزار تومان است که با توجه به قیمت آن زیاد نیست. 2 میلیارد تومان است، اما به دلیل اینکه توان مالی ساکنان این منطقه با افزایش مشکلات اقتصادی کاهش می‌یابد، میزان رانت در اختیار آنها بالاست.

علیرضا اربابی در خصوص فعالیت برخی از مالکان در سایت دیوار گفت: منع قانونی در این زمینه وجود ندارد اما به همکاران خود اعلام کرده ایم که در فضای مجازی فعالیتی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: هیچ نظارتی در این زمینه در کشور وجود ندارد و اگر نظارتی در این زمینه باشد از این کار جلوگیری می شود که این موضوع برای گرانی و افزایش قیمت مشکل دارد. دلال قمار.

    افزایش بی شمار و اجاره کتاب به بیرجند/ مستاجران به حاشیه رانده شده اند

منشورهای رسمی

به گفته وی، اگرچه ودیعه مسکن تا پایان آذرماه تمدید شد، اما مشاوران املاک به درستی در جریان نبودند، بنابراین زمانی که مردم برای دریافت کد رهگیری به مشاوران املاک مراجعه کردند و درخواست کمک کردند، همکاران ما نتوانستند آنها را راهنمایی کنند. از طرفی روش پرداخت در بانک ها متفاوت است.

وی گفت: به عنوان مثال برخی از بانک ها به فرزندی که پدرش مستاجر است وثیقه می دهند و برخی دیگر نمی دهند و همین امر باعث بروز فاجعه ای در این زمینه شده که منجر به تنظیم قراردادهای رسمی می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند درباره قیمت مسکن نیز گفت: در بیرجند واحدهای مسکونی متری 6 میلیون تا 15 میلیون تومان و در واحدهای با تمام امکانات رفاهی بیش از 20 تا 22 میلیون تومان است.

وی افزود: با وجود اینکه در بیرجند نه تنها کمبود مسکن نداریم و حتی مسکن موجود نیز به دلیل رکود سایر بازارها مازاد است و تولید واحدهای بزرگی در استان وجود ندارد تا مردم بتوانند سرمایه گذاری کنند. . همه گروه های مردم در مسکنی که می سازند سرمایه گذاری می کنند.

وی ادامه داد: ثبت مسکن در دولت های گذشته و فعلی تا زمان واگذاری این واحدها به افراد تاثیری در بهبود وضعیت مسکن ندارد اما افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده واحدهای مسکونی دارد. و افزایش قیمت مسکن و میزان اجاره بها آنها را به دنبال دارد.

امید است مسئولان امر با اتخاذ تدابیر لازم و همچنین نظارت بر محل مشاوران املاک، شرکت های ساخت مسکن و سایت های فعال در این حوزه از افزایش بیش از حد قیمت ها در این حوزه جلوگیری کنند.