تشکیل گروه های کارشناسی برای پیش بینی و هشدار بلایای طبیعی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله محمدرضا ناصری صبح شنبه در دیدار با مدیرکل و ستاد مدیریت بحران استانداری یزد با بیان اینکه کار در مدیریت بحران بسیار حساس است و دارای دو بعد پیشگیری و کاهش آسیب ها است، گفت: مراقبت از افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی گفت: در حوزه پیشگیری نیز وجود گروه های تخصصی برای پیش بینی حوادث احتمالی ضروری است.

وی گفت: کار این مجموعه قبل از عملیاتی شدن، کار فکری، طراحی و برنامه ریزی است. به عنوان مثال در مناطق مستعد سیل، نقاط حادثه خیز توسط این گروه کارشناسی شناسایی و تذکرات لازم به گروه های اجرایی داده شود. “

ناصری با بیان اینکه برخی از حوادث مانند زلزله قابل پیش بینی نیستند، افزود: بسیاری از حوادث از جمله سیل قابل پیش بینی هستند، اما حتی برای حوادث غیرقابل پیش بینی نیز می توان به گونه ای عمل کرد که در صورت وقوع یک حادثه کمترین خسارت و تخریب رخ دهد. تصادف. “

امام جمعه یزد تاکید کرد: جلوگیری از ساخت و ساز بر روی گسل ها، جلوگیری از ساخت و ساز و ایجاد موانع در مسیر سیلاب و کنار رودخانه ها و… مواردی است که باید با جدیت پیگیری شود و به دستگاه های اجرایی تذکر داده شود.

وی بیان کرد: جبران خسارت در شرایط فعلی بسیار سخت است و هزینه زیادی برای کشور دارد، بنابراین اگر لازم باشد جایی برای پیشگیری از حوادث و یا جلوگیری از خسارت هزینه شود، ارزان‌تر است و پیشگیری از درمان همیشه ارزان‌تر است.

ناصری ادامه داد: یکی از نکات مهم در مواقع بحران، نظارت و تداوم انجام کارها است، زیرا در بسیاری از موارد مشخص شده است که در روزهای ابتدایی بحران، مسببان همه روی زمین هستند، اما پس از یک حادثه چند روزی همه چیز رها می شود.» همچنین فعالیت های روزهای اول را هدر می دهد.

وی تاکید کرد: امدادرسانی منطبق بر رسیدگی به امور مردم و حفظ جان و مال مردم مورد رضایت خداوند است و افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند باید رضایت خداوند متعال را در همه حال در نظر داشته باشند. “

طرح بحران در یزد اجرا می شود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد نیز در این جلسه با بیان اینکه ستاد مدیریت بحران هماهنگ کننده سایر دستگاه های امدادی، نظامی و اجرایی در مواقع بحران است، گفت: رویکرد برنامه ریزی، آموزشی و آمادگی است.

احسان بالاکتفی ادامه داد: در تلاش هستیم تا تمامی نیروهای مدیریت بحران استان را توانمند کنیم و در این راستا طرح بحران یار در استان به منظور استفاده از ظرفیت مردم، سازمان های مردم نهاد و جهادگران اجرایی شده است. در زمان بحران.”