سموم بی کیفیت زندگی کشاورزان و باغداران زنجانی را مسموم می کند / توزیع 100 تن سم تقلبی توسط سودجویان – زنجان نیوز – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجاناستان زنجان سالانه حدود 3 میلیون تن محصولات باغی و زراعی تولید می کند که از انواع سموم دفع آفات، قارچ کش ها، سموم دفع آفات و سایر سموم دفع آفات استفاده می شود.

بنابراین هر چه این سموم از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، میزان مصرف سموم در زمان های مختلف کاهش یافته و هزینه های تحمیل شده به کشاورزان نیز کاهش می یابد.

متاسفانه امسال کشاورزان در چندین مرحله پس از استفاده از سموم اعلام کردند که سم مورد استفاده حتی در برداشت سیب از باغات نیز کیفیت و اثربخشی لازم را نداشته است به دلیل آفات زیاد در کشت ریزش شدید میوه و تلفات زیاد. به باغداران واردات ساخت و ساز.

البته کیفیت سموم فقط در برداشت سیب نبود و به گفته کشاورزانی که از انواع سموم برای مبارزه با تریپس پیاز، مینا گوجه فرنگی و آفات تابستانی استفاده می کردند، سم بی اثر بوده و عملا اثر منفی داشته است. بر روی برداشت برداشت شده

اما به نظر می رسد بی کیفیتی سموم بیشتر به تقلبی بودن آن مربوط می شود چرا که سردار رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی استان زنجان از کشف 7 کارگاه سموم تقلبی در استان خبر داد و گفت: 6 متخلف دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه سمی که در مبدا تولید می شود تا به مقصد برسد باید مراحلی را طی کند، افزود: متخلفان با شبکه ای که در خارج از شبکه ایجاد کرده بودند این سموم تقلبی را تولید و توزیع می کنند.

فرمانده انتظامی استان زنجان با بیان اینکه تاکنون حدود 100 تن از این سموم تقلبی به ارزش 100 میلیارد تومان در سراسر کشور توزیع شده است، گفت: خسارت هایی را به باغداران و کشاورزان وارد کرده است.

نبی الله بختگی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این خصوص در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: سموم گیاهی از مراحل اولیه تولید در کارخانه ها و سموم وارداتی به خارج از کشور و در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان حفظ نباتات نظارت می شود. سازمان. از نظر موارد با کیفیت و موثر که برای کنترل هر آفت توصیه می شود مورد آزمایش و ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت مجوز توزیع به عوامل توزیع سموم صادر می شود.

وی افزود: در صورتی که بررسی ها نشان دهد سم خاصیت و کیفیت کنترل آفت را ندارد، از خروج و توزیع آن در کشور جلوگیری می شود و نمایندگی های فروش در کشور مجاز به فروش نخواهند بود. .

انتهای پیام/