مقام کاخ سفید: آمریکا درس های سختی در منطقه آموخته است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، برت مک گورک، هماهنگ کننده غرب آسیا در کاخ سفید روز پنجشنبه گفت: سیاست آمریکا در منطقه در حال بازگشت به اصول اولیه است.

مک گورک در مصاحبه ای گفت: “اگر به بیست سال گذشته نگاه کنید، دولت جورج دبلیو بوش یک “تحول منطقه ای” را در دستور کار خود داشته است و حمله به عراق بخشی از این دموکراسی سازی، ملی شدن و سرمایه گذاری بزرگ بود. با ملی. این اتفاق افتاد و من از نزدیک شاهد آن بودم و هزینه زیادی داشت.»

او گفت: «دولت اوباما از تاکتیک متفاوتی استفاده کرد، اما پس از بهار عربی اهداف به همان اندازه بلندپروازانه تعیین شد که شامل سیاست‌های تغییر رژیم بود. جالب اینجاست که رئیس جمهور ترامپ گفته است که قصد ندارد وقت خود را در این راستا صرف کند، اما سیاست‌هایی که در زمان حضور وی در ایران و سایر کشورها دنبال می‌شود بیش از حد اسراف بوده است، بنابراین به ناچار پیامدهای ناخواسته‌ای را به همراه داشته است.»

مک گورک گفت که اهداف زیاده‌روی دولت قبلی به ضرر منافع آمریکا بوده و منجر به «درس‌های سخت» شده است. او گفت که دولت کنونی بر پایه های ایجاد، حفظ و تقویت مشارکت ها و اتحادها در اینجا (غرب آسیا) تمرکز دارد و این اتحادها را “یک مزیت نسبی منحصر به فرد” توصیف کرد.

به گزارش نشنال، این مقام آمریکایی به جزئیات سیاست خارجی آمریکا در جهان عرب و اینکه آیا دولت بایدن در این زمینه «خط قرمز» دارد یا نه، گفت: «ما عمیقاً در حال تقویت توانایی‌های دفاعی شرکای خود هستیم. اینجا در خاورمیانه. ما متعهد هستیم “و سیاست ایالات متحده مبتنی بر” بررسی وضعیت میدانی و مشورت با متحدان است” و از سوی دیگر، روشن ساختن این موضوع از منافع خود و دوستانمان محافظت کنیم.”

مک گورک بدون اشاره به اینکه آیا ایالات متحده با حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران مخالف است یا خیر، گفت: «ما مصمم هستیم که اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت.

وی درباره خروج سامانه های موشکی پاتریوت از عربستان سعودی گفت: چیزهای کوچکی وجود دارد که تأثیر زیادی دارد. یک سیستم موشکی پاتریوت را در نظر بگیرید که از تاسیسات آمریکایی در عربستان سعودی محافظت می کند. وی ادامه داد: در سال 2019 پس از حمله ایران به دوستان ما در اینجا، ایالات متحده تعداد سامانه های موشکی پاتریوت را در اینجا افزایش داد و برای حفظ آنها نیاز به تعویض دارند و این یک بازیابی طبیعی است.

این مقام آمریکایی بدون اشاره به جنایات هولناک ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه مردم یمن با انتقاد از نیروهای مقاومت در این کشور گفت: این حوثی ها هستند که در یمن دست به خشونت می زنند. شکی نیست ما با سعودی ها روی ابتکارات جدیدی برای کاهش خشونت کار می کنیم.»

مک گورک درباره موضع آمریکا در قبال سوریه گفت: ما با مشورت دوستان و شرکای خود در منطقه، نگاهی جامع به وضعیت سوریه داشته ایم. جنگ داخلی به پایین ترین حد خود در سال های اخیر رسیده است. ما می خواهیم مطمئن شویم که این وضعیت ادامه دارد و با روس ها در مورد آن صحبت کرده ایم. روس ها به ما گفتند که به توافق آتش بس متعهد هستند و ما نیز به آن متعهد هستیم».

وی درباره تاثیر فاجعه بار تحریم ها بر وضعیت مردم سوریه گفت: “هدف تحریم های ما هرگز این نبوده است، بنابراین ما سخت روی وضعیت انسانی کار می کنیم.”

مک گورک در خصوص سوریه نیز افزود: ما قصد داریم در این کشور بمانیم و بهانه این حضور را مبارزه با داعش عنوان کرد. وی درباره حملات اسرائیل به خاک سوریه گفت: ما کاملا از حق دفاع از خود اسرائیل حمایت می کنیم.

چند ماه پیش و پس از حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به فلسطینیان، آمریکایی ها بدون محکوم کردن این جنایات، حق این رژیم را برای دفاع از خود گرفتند.

وی درباره دخالت های آمریکا در امور داخلی دولت لبنان گفت: «دولت لبنان باید اقدامات سختی را برای نجات کشور انجام دهد و ما هر کاری از دستمان بر می آید، از جمله تحریم کسانی که مشکل ایجاد می کنند، انجام می دهیم.»

مک گورک همچنین از مداخله آمریکا در امور داخلی عراق اجتناب کرد و گفت که «علیرغم اعتراض برخی از احزاب در عراق»، همه ناظران از جمله اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد گفتند که این انتخابات معتبرترین و شفاف‌ترین انتخابات در تاریخ عراق است. . “این یک موفقیت واقعی است.”

وی با طرح اتهاماتی علیه شیعیان عراقی گفت: «بسیاری از این گروه ها برای مبارزه با داعش زیر پرچم آیت الله سیستانی پنهان شده اند تا فعالیت های مضر برای مردم عراق را انجام دهند و تهدیدی واقعی باشند.

این مقام مسئول افزود: «بسیار مهم است که کنترل گروه‌های مسلح به مرور زمان به دست دولت درآید و در حالی که برخی از گروه‌های وابسته به حشد الشعبی تحت کنترل دولت هستند، برخی دیگر تحت کنترل دولت نیستند.»

مک گورک در ادامه حمله به اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را عاملی برای تشدید تنش ها و «تهدیدی برای مردم عراق» توصیف کرد.

وی در پایان با اشاره به پایان «ماموریت رزمی» آمریکا در عراق گفت: نقش کمک و مشاوره در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مک گورک این مصاحبه را در حالی انجام داد که رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده به ایران، اخیراً دور جدیدی از سفرهای خود را به غرب آسیا آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد مالی از 11 تا 20 نوامبر (20 تا 29 نوامبر) به امارات متحده عربی، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین سفر خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است که هدف از این سفرها «مشاوره با شرکا و مشارکت در تعامل منطقه‌ای» است و نماینده ویژه آمریکا برای ایران «رویکردهای ما را در قبال طیف وسیعی از نگرانی‌های مربوط به ایران هماهنگ خواهد کرد». منطقه و هفتمین دور آتی مذاکرات در مورد بازگشت به پایبندی کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام).

در 10 نوامبر، رابرت مالی با وزیر جنگ اسرائیل بنی گانتز ملاقات کرد. وی گفت: «ما در مورد اهمیت تقویت بیشتر همکاری‌های آمریکا و اسرائیل در مبارزه با برنامه هسته‌ای ایران و خشونت‌های آن در منطقه گفتگو کردیم.»

ایران در سال ۲۰۱۵ با کشورهای موسوم به ۱+۵ برای حل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید. علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در می 2016 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن می گوید قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، آمریکا را به توافق هسته ای بریکس بازگرداند، اما تاکنون از پایبندی به تعهدات خود سرباز زده است.

آمریکایی ها در حال اغراق در نقش خود در منطقه هستند در حالی که وزیر دفاع سابق آمریکا و رئیس سابق سیا در مصاحبه با یکی از رسانه های آمریکایی درباره ایران گفت: نگرانی من این است که ایران یک بازیچه است و اگر این اتفاق بیفتد. ما می توانیم تصمیم بگیریم. «بیایید با رژیم صهیونیستی همکاری کنیم.

لئون پانتا، وزیر دفاع اسبق آمریکا و مدیر سابق سیا، چهارشنبه به سی بی اس نیوز درباره ایران گفت: ترس من این است که موضوع هسته ای ایران به ما بخندد. و اگر این کار را انجام دهند، ممکن است ما شرایط لازم برای تصمیم گیری برای همکاری با اسرائیل برای جلوگیری از تولید سلاح های هسته ای را داشته باشیم. “این یک تصمیم بزرگ خواهد بود.”

انتهای پیام/.