7 سال انتظار برای ساخت یادمان شهدای گمنام سوادکوه – اخبار مازندران – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ادکوهسال‌هاست که بوی وجود شهدای گمنام در نقاط مختلف سرزمین علویان به مشام می‌رسد و مزار بخشنامه‌های دفاعی معروفی مانند نگینی در هر شهری که وارد می‌شوی جلب توجه می‌کند. مکان هایی که به فضای عاطفه عرفانی و فعالیت های فرهنگی و مذهبی تبدیل شده است. ساخت یادمان شهدای گمنام که با حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفت، مدت هاست انجام می شود. سابقه ای که شهرهای مختلف برای ساخت یادمان شهدای گمنام خود را از یکدیگر جدا کردند باعث شده است که اکنون ساخت آن به پایان برسد و در برخی از شهرها شاهد تکمیل ساخت یادمان هستیم. اما اتفاقی که برای دایره المعارف های تپه نورالشهدای زیراب پل سفید سوادکوه افتاد بسیار نیروبخش و حتی تاسف آور است.

شهدایی که حدود 7 سال است در مکانی دور از شهر آرمیده اند. آرمیدانی بیش از پیش آغاز گمنامی آنها بود. شهدای گمنام زیراب در مرتفع ترین نقطه شهر با جاده های نامناسب، فضایی بدون حداقل امکانات و شهدای گمنام سفید و سفید در نقاطی خارج از شهر و بدون امکانات اولیه، سال هاست که منتظر توجه و هشدار هستند. فضای دور از شهدا، حکایت غم انگیز سال های گمنامی آنها در سوادکوه شده است. با توجه به شرایط بسیار نامناسب مزار شهدای گمنام سوادکوه و اطراف آن، با توجه به شرایط بسیار نامناسب مزار شهدای گمنام سوادکوه و اطراف آن، در صورت شناسایی با این خانواده ها چگونه باید برخورد کرد؟

سردار عبدالله ملکی مدیر کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس مازندران در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در خصوص وضعیت شهدای گمنام سوادکوه اظهار داشت: چون مشکل اساسی داریم.

سردار ملکی در خصوص محل دفن شهدای گمنام در شهرستان زیراب تاکید کرد: منطقه مرتفعی انتخاب شد که یکی از مشکلات اصلی راه بود و منابع طبیعی رضایت چندانی نداشتند اما با تلاش های انجام شده، جاده ساخته شد طرحی که برای شهدای گمنام به المان داده شد گران تمام شد اما ساخت آن در کنار حسینیه به گوهری در این منطقه تبدیل شده است.

این مسئول افزود: از آنجایی که ساخت این فضاها با شهرداری و خیرین است، لذا جلسات زیادی با هیئت مدیره شهدای گمنام سپاه و استانداری برگزار کرده ایم و با گروه ها نیز جلساتی داشته ایم. ” دفتر اجرایی تشکیل شده است که با اعتبارات خیرین و شهرداری در حال ساخت پروژه است. اما شهرداری زیراب توان مالی چندانی ندارد.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با ابراز امیدواری نسبت به ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل سفید در سال 1401، افزود: شهرداری این شهر در سال 1401 اقدام به ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل سفید کرد. توان مالی زیادی هم ندارند. ساخت این دو بقعه را به طور جدی در دستور کار قرار دادیم و من شخصا وارد عمل شدم تا انشالله با کمک اداره حفظ آثار، خیرین، سپاه و شهرداری این دو بقعه در 1401.

سردار ملکی ضمن عذرخواهی از مردم سوادکوه بابت وضعیت فعلی شهدای گمنام شهرستان های زیراب و پل سفید و تشکر از مطالبه گری اصحاب رسانه گفت: انجام کارهای فرهنگی با توجه به مشکلات موجود کمی سخت شده است. من از مردم سوادکوه بابت این مشکلات عذرخواهی می کنم. انشاالله به یاری خداوند و چشمان شهدا فضای درون آنها از ستارگان درخشان مقاومت ساخته می شود. شهدای گمنامی که گمنامتر شده اند و ما سعی می کنیم از گمنامی خارج شویم و به آن پایان دهیم و از شرمندگی. از مردم انقلابی، بسیجیان و خیرین هم تشکر می کنم.

این مسئول با بیان اینکه حفظ یادمان های ساخت المان منبعی برای شهدای گمنام نیست، گفت: با وجود اینکه مردم به دلیل شرایط تورمی حاکم بر جامعه مشکلات اقتصادی دارند، اما بیشتر منتظر کمک برای ساخت این یادمان هستیم. همچنین خیرین را شناسایی کرده‌ایم و اخیراً با خیرین سفیدپوش دیداری داشته‌ایم. متأسفانه ما هیچ ردیف منابعی برای حفظ کار برای ساخت المان نداریم و دولت اهمیتی نمی دهد. اکثر مردم، موسسات خیریه و شهرداری ها متولی این کار هستند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس مازندران با توجه به شناسایی شهدای گمنام از طریق تجربه «دیانا» یکی از دغدغه های خود و نحوه برخورد با خانواده شهدای گمنام سوادکوه در صورت شناسایی را برشمرد. ، و تصریح کرد: در صورت شناسایی این شهدا حرفی برای گفتن به خانواده آنها نداریم بنابراین باید ساخت یادمان به پایان برسد. به همین منظور در هفته های آینده سفری به سوادکوه خواهم داشت.

به گزارش تسنیم، با زیارت مزار شهدای گمنام سوادکوه در اوج شکوه و اخلاص، سکوت غم انگیزی بر دلتان می نشیند. فضا پر است از غریبه ها، غریبه ها. پایان تلخ گمنامی که در سوادکوه برای این شهدا رقم خورد به آرزوی عمومی تبدیل شده است. شکوه این مراسم تدفین به سرعت فروکش کرد و بیگانگی سنگینی بر شهدا تحمیل شد. انتخاب این مکان‌ها، هر قصدی که داشته باشند، آغازی برای تبعید گمنام‌هایی بود که هر سال بر گمنامی‌شان افزوده می‌شد.

اگر این روزها مصیبت «دیوانه» راز گمنامی آنها را از بین ببرد و نام و کارشان را فاش کند، چه کسی با توجه به وضعیت قبر آنها می تواند با خانواده این شهدا روبرو شود؟ با توجه به نظر اداره کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان و تصمیم جدی برای ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل سفید، امیدواریم با با کمک مدیران، افراد و خیرین، یادمان هایی قبل از شناسایی این شهدا ساخته می شود.

انتهای پیام/