چین: آمریکا اولین گام را با لغو تحریم ها علیه ایران برمی دارد

نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: همه «تحریم‌های مرتبط با برجام علیه ایران و طرف‌های ثالث» باید لغو شوند.

بر این اساس، وی از همه طرف‌ها خواست تا در آستانه دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام، منطق درست را دنبال کرده و راهبردهای عمل‌گرایانه اتخاذ کنند تا فضای لازم برای از سرگیری آرام مذاکرات و نتایج مثبت ایجاد شود. برجام هر چه زودتر شما را به مسیر اصلی بازگرداند. به اصل خود برگردید.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، پس از 13 سال مذاکرات فشرده بین المللی، در 14 ژوئیه 2015 به نتیجه رسید و یک هفته بعد، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط سیاست امنیتی شورا تصویب و به پیوست الف قطعنامه پیوست.

اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه 2017 (دی ماه 1395) و پس از انجام اقدامات مقدماتی، در نهایت با اتخاذ مواضع مغایر با برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق در 8 اردیبهشت 1397 (8 اردیبهشت 1397) ) در دو مرحله تحریم های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شده است.

اجرای نامتوازن برجام از یک سو و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم های یکجانبه آمریکا از سوی دیگر، یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، سرانجام در 8 می 2019 (8 اردیبهشت 1398) برانگیخت. ) شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با اعطای 60 روز برای دیپلماسی، تعهدات هسته ای گام به گام برای اعطای اقدام داوطلبانه را پذیرفت.

ایران بارها اعلام کرده است که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم به اجرای تعهدات خود در این توافق بگیرند، اقدامات برای کاهش تعهدات ایران در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

دیپلمات‌های ارشد گروه 1+4، ایران و اتحادیه اروپا، شش بار در پایتخت اتریش از آوریل تا ژوئن دیدار کردند تا درباره راه‌اندازی مجدد برجام و چگونگی بازگشت ایالات متحده به توافق مذاکره کنند.

گفت‌وگوها در ژوئیه گذشته به دلیل ادامه تعهدات ایالات متحده برای لغو تحریم‌ها و عدم تضمین نقض مجدد برجام، همزمان با تغییر دولت در ایران، ایالات متحده، متوقف شد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا اصرار داشتند که یکی از آنها نقض کرده است. شورای امنیت سازمان ملل و سایرین موفق به انجام این کار نشده بودند، این مذاکرات و حضور دولت جدید ایران را از سر گرفتند.

دولت دموکرات بایدن که از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام انتقاد کرده و با وجود برگزاری شش دور مذاکرات در وین، هیچ گام جدی برای بازگشت به تعهدات خود برنداشته است، می گوید به دیپلماسی با ایران اعتقاد دارد.

بر اساس برنامه اعلام شده، دور بعدی مذاکرات وین قرار است روز دوشنبه 28 دسامبر در وین از سر گرفته شود. علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه که ریاست هیات ایرانی در مذاکرات وین را بر عهده دارد، گفت: تمرکز ایران بر رفع تحریم های ظالمانه است و آمریکا چاره ای جز پذیرش واقعیت جدید توافق هسته ای ندارد.

311311