مخبر: سازمان همکاری شانگهای الگوی موفق همکاری استراتژیک منطقه ای است

محمد مخبر شامگاه پنجشنبه در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری شانگهای که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: سازمان همکاری شانگهای یک الگوی موفق از همکاری استراتژیک منطقه ای است و فرهنگ چندجانبه گرایی بین المللی را ترویج می کند. : سازمان همکاری شانگهای با ظرفیت ها و فرصت های گسترده برای همکاری های چند جانبه می تواند با همکاری و همفکری متقابل آینده ای روشن را برای ملت های منطقه نوید دهد.

وی سخنان خود را با تشکر از عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان آغاز کرد و ادامه داد: خوشحالم که فرصتی برای شرکت در نشست مجازی نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای فراهم شد. همچنین از دولت و ملت ایران به خاطر حمایت اعضای این سازمان که درخواست جمهوری اسلامی ایران برای عضویت کامل در این سازمان را پذیرفته اند، تشکر و قدردانی می کنم.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: سازمان همکاری شانگهای اکنون الگوی موفق همکاری راهبردی منطقه ای و به منظور ترویج فرهنگ چندجانبه گرایی بین المللی است، بنابراین آمادگی داریم در مدت زمان کوتاهی روند عضویت کامل در این سازمان را کوتاه کنیم. “در اسرع وقت این کار را انجام دهید.
این مخبر تاکید کرد: بدون شک حمایت مستمر کشورهای عضو روند عضویت کامل و فعالیت های کلی ایران در سازمان همکاری شانگهای را تسهیل می کند.
وی خاطرنشان کرد: اعضای سازمان همکاری شانگهای با ظرفیت‌ها و فرصت‌های گسترده برای همکاری‌های چندجانبه، اکنون می‌توانند با همکاری و هم‌اندیشی متقابل نوید آینده‌ای روشن را برای ملت‌های منطقه بدهند. این ظرفیت ها در عین حال سازمان و اعضای آن را در برابر چالش های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی مقاوم می کند.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضوی مسئول در منطقه و جامعه بین‌المللی دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری از جمله امنیت و ثبات پایدار، منابع غنی انرژی، مزیت انسجام جغرافیایی و همبستگی ملی است. روابط تاریخی و فرهنگی گسترده با کشورهای عضو و ناظران سازمان و همچنین پیشینه فرهنگی غنی که مانع رشد افکار افراطی در منطقه می شود.

وی ادامه داد: در این راستا مزایای حمل و نقل و جغرافیا به دلیل مجاورت با دو حوزه آبخیز دریای خزر و خلیج فارس و امکان استفاده از کشورهای عضو و ناظران سازمان همکاری شانگهای جمهوری اسلامی ایران است. انتقال کالا و انرژی به بازارهای جهانی، یکی از زمینه های مفید در همکاری راهبردی ایران و سازمان است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست ابلاغی رئیس جمهوری اسلامی ایران، آیت الله رئیسی، تقویت و ارتقای روابط و همکاری ها با دولت های منطقه به ویژه تقویت و تقویت تسهیل حمل و نقل برای بهبود روابط بین چین. آسیای جنوبی و جنوب شرقی اولویت خاصی به افغانستان، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه می دهند.
وی افزود: ایجاد خط امن، پایدار و مطمئن در مسیر شمال به جنوب و استفاده از زیرساخت‌های فعال در بنادر جنوبی به‌ویژه بندر اقیانوسی چابهار، بخشی از سیاست‌های راهبردی ایران برای توسعه منطقه‌ای است. همکاری و گسترش تجارت پویا». با کشورهای همسایه

مخبر ادامه داد: برنامه ریزی برای تسهیل سرمایه گذاری و گسترش همکاری های اقتصادی مشترک و متقابل که منجر به توسعه پایدار و امنیت پایدار در منطقه شود. این امر بدون توجه به مسائل امنیتی و توجه به آرامش ملت ها امکان پذیر نخواهد بود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: لذا برای تحقق این هدف همسایگان و اعضای محترم سازمان همکاری شانگهای.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در ادامه تلاش‌های فراوان برای کمک به این کشور همسایه و مردم رنج‌دیده‌اش، در هفتم اکتبر میزبان نشست همسایگان افغانستان به‌علاوه روسیه بود.

مخبر: سازمان همکاری شانگهای الگوی موفق همکاری استراتژیک منطقه ای است

وی گفت: من می خواهم تعدادی از اولویت ها را در همکاری های تجاری و اقتصادی شانگهای با توجه به شرایط پس از کرونا که اهمیت دو چندانی دارد، برجسته کنم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: خوشبختانه در اجلاس نخست وزیران شانگهای در سال 2005 سند تشکیل «اتحادیه بین بانکی» به امضا رسید که هدف اصلی آن ایجاد سازوکار سرمایه گذاری و خدمات بانکی مورد توافق است. پروژه ها. ابتکار مهمی توسط ما پیش بینی و حمایت می شود.
مخبر ادامه داد: در اجلاس سال 2021، راهبرد کوتاه مدت کنسرسیوم به تصویب رسید که اهداف آن گسترش همکاری ها در حوزه های ارتباطات زیرساختی، فناوری، صنایع پیشرفته، کشاورزی و ایجاد زنجیره تامین منطقه ای کارآمد بود. . تقویت این فرآیند به نفع همه اعضاست.
معاون اول رئیس جمهور گفت: ما خوشحالیم که سازمان همکاری شانگهای دارای سازوکاری به نام «شورای تجارت» است که دبیرخانه آن در مسکو است و هدف آن ارتقای همکاری های اقتصادی و تجاری از جمله توجه به انرژی و حمل و نقل است. حمل و نقل، مخابرات، بانکداری، آموزش، علم، فناوری های نوین، بهداشت و کشاورزی.
وی افزود: وجود سازوکار «بانک توسعه» و «باشگاه انرژی» در اتحادیه، حاکی از آن است که تقریباً همه سازوکارهای اتحادیه پیش‌بینی شده و اراده جمعی کارگران پیش‌بینی شده است. دستیابی به این اهداف ”
مخبر ادامه داد: در این جلسه مهم اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو دائمی پذیرفته شده در شانگهای به گرمی از این سازوکارها استقبال می کند و آماده فعال سازی و خدمت رسانی به همه ظرفیت های بزرگ کشورمان هستیم. به منظور دستیابی به اهداف ذکر شده. » ایجاد همکاری های منطقه ای.
معاون اول رئیس جمهور در پایان با تبریک ریاست اجلاس آینده به دوستان چینی، بار دیگر از نخست وزیر قزاقستان و همه کسانی که در برگزاری اجلاس شرکت کردند تشکر کرد و برای دولت و مردم آرزوی سربلندی و موفقیت کرد. قزاقستان و سایر کشورها و کشورهای عضو. .

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی است که در سال 2001 توسط چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برای همکاری های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تأسیس شد و پس از آن ایران، مغولستان و پاکستان در سال های بعد تأسیس شدند. هند، افغانستان و بلاروس به عنوان اعضای ناظر به این سازمان پیوستند.

در نشست امروز علاوه بر دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور کشورمان، نخست وزیران روسیه، قرقیزستان، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، بلاروس، مغولستان و وزرای تجارت خارجی از هند و پاکستان نیز حضور داشتند. نخست وزیر ترکمنستان نیز به عنوان مهمان افتخاری در این اجلاس حضور داشت.

لازم به ذکر است همزمان با سفر آیت الله سیدابراهیم رییسی رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان و شرکت در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهریورماه، اعضای اصلی سازمان با الحاق جمهوری اسلامی موافقت کردند. ایران به عنوان عضو کامل روند عضویت کامل ایران در این سازمان هم اکنون در حال انجام است.

23219