این سرطان شبیه سرماخوردگی است

وی گفت: به طور کلی در سرطان خون، مغز استخوان مقادیر غیرطبیعی زیادی سلول خونی تولید می کند که با سلول های خونی طبیعی متفاوت است.

وی افزود: زمانی که فرد مبتلا به سرطان خون تشخیص داده می شود، تولید طبیعی گلبول های سفید خون متوقف می شود و توانایی فرد برای مبارزه با بیماری از بین می رود. این بیماری بر اساس دسته بندی های مختلف می تواند بیماران را تحت تاثیر قرار دهد.

این عضو هیئت علمی خاطرنشان کرد: درگیری سلول های خون ساز به ویژه در مغز استخوان به عنوان سرطان خون شناخته می شود.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود، بنابراین چهار نوع سرطان خون شایع داریم که شامل لوسمی میلوئید مزمن، لوسمی حاد میلوئید، لوسمی لنفوئید مزمن و لوسمی لنفوئید حاد (ALL, LLC) است. ، LAM ، CML). ) شرق.

وی گفت: لوسمی های حاد و مزمن از نظر طیف، شدت و سرعت پیشرفت بیماری متفاوت هستند.

این فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی سرطان خون را بیماری های پر سروصدا خواند و ادامه داد: لوسمی های حاد در عرض چند روز و در نهایت در عرض چند هفته علائم خاص خود را نشان می دهند.

دکتر شیخ الاسلامی گفت: سرطان خون مزمن معمولاً به تدریج پیشرفت می کند، اما در طول بیماری معمولاً علائم حاد را نشان می دهد.

گروه خون و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شایع‌ترین علائم لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) را برجسته کرد و افزود: در این بیماری لنفوسیت‌های خون تغییر شکل، ساختار و عملکرد می‌دهند و سپس به اشکال بدخیم تبدیل می‌شوند. . .

دکتر شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد: لوسمی لنفوبلاستیک حاد شایع ترین نوع سرطان خون در کودکان و افراد زیر 20 تا 25 سال است. وی ادامه داد: گروه سنی 60 سال به بالا نیز از دیگر گروه های آسیب پذیرتر از سایرین در برابر این بیماری هستند.

وی گفت: تصویر کلی بیماران مبتلا به لوسمی می تواند شبیه تصویر سرماخوردگی یا یک بیماری عفونی باشد. این طولانی شدن علائم می تواند در تشخیص بیماری مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه سرطان خون ضمن اختلال در عملکرد گلبول های سفید خون، باعث ضعف سیستم ایمنی در بیماران می شود، خاطرنشان کرد: خطر ابتلا به عفونت ها به ویژه عفونت های غیرعادی و فرصت طلب در بیماران مبتلا به سرطان خون افزایش می یابد.

کم خونی زمینه ای، ضعف، رنگ پریدگی، هیپوپلازی پلاکت های خون، خطر ابتلا به بیماری های خونریزی دهنده، خونریزی زیر جلدی، خونریزی بینی یا افزایش خونریزی قاعدگی از علائم سرطان خون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه است. و کبد نیز از علائم تشخیصی این بیماری است که در معاینات اولیه قابل مشاهده است.

وی افزود: دست زدن به غدد لنفاوی زیر بغل، کشاله ران یا گردن نیز می تواند در مراحل اولیه سرطان خون اتفاق بیفتد، البته بزرگ شدن غدد لنفاوی معمولاً خوش خیم به نظر می رسد و در صورت وقوع باید با پزشک خود مشورت کنید. “

وی در ادامه به عوامل خطر ابتلا به سرطان خون اشاره کرد و افزود: تا به امروز اختلال شناخته شده ای در این سرطان شناسایی نشده است، اما به نظر می رسد مواردی مانند استعمال دخانیات، سابقه ژنتیکی، مواجهه با سموم و مواد شیمیایی خطر ابتلا به سرطان باشد. فشار خون را افزایش می دهد.

وی با اشاره به درمان های موثر برای بیماران مبتلا به سرطان خون گفت: بسته به حاد یا مزمن بودن این بیماری، درمان ها نیز متفاوت است.

وی با بیان اینکه در سرطان های حاد پاسخ به درمان در سنین پایین بسیار بهتر و موثرتر است، ادامه داد: درمان ها معمولاً ترکیبی، ترکیبی از شیمی درمانی و در برخی موارد پیوند مغز استخوان است. “

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شیخ الاسلامی در ادامه با بیان اینکه در لوسمی مزمن، شیمی درمانی، درمان های خوراکی و در برخی موارد تزریقی تجویز می شود، ادامه داد: در لوسمی حاد درمان ها ترکیبی از شیمی درمانی و پیوند مغز استخوان.

4747