سایه سنگین کرونا بر گردشگری اصفهان؛ هتل ها با 4 درصد ظرفیت فعال هستند – اصفهان نیوز – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهانکرونا چنان بر جامعه سایه افکنده است که همه اصناف و حرفه ها را در بر می گیرد، از نیازهای اولیه مردم گرفته تا اوقات فراغت، همگی تحت تأثیر این ویروس ناملموس. البته هتل و جامعه هتلداری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از نفوذ مهمان خود ضرر و زیان زیادی دیده اند.

به گفته رئیس اتحادیه هتل‌های ایران، وضعیت استقبال از مسافران در همه هتل‌ها بسیار مطلوب است، اما سطح سفر و اقامت در هتل‌ها همچنان بسیار پایین است.

جمشید حمزه زاده گفت: با توجه به تسریع در واکسیناسیون عمومی و رفع بسیاری از محدودیت‌ها، اخیرا پذیرش مسافران با ظرفیت 50 درصد لغو شده و هتل‌ها از این پس می‌توانند تا سقف 100 درصد ظرفیت پذیرش مسافر داشته باشند. “

وی ادامه داد: اما همچنان با کمبود مسافر و گردشگر مواجه هستیم مگر در ایام خاص که افراد زیادی امکان سفر دارند و به طور مشخص در ساعات اوج مصرف تا 50 درصد ظرفیت را می توان پر کرد. هتل ها.” .

فعالیت هتل های اصفهان فقط با 4 درصد ظرفیت

رئیس اتحادیه هتل داران اصفهان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به وجود 130 هتل، آپارتمان و اقامتگاه سنتی در استان اصفهان، اظهار داشت: حدود 130 هتل مجوز فعالیت داشتند. 60 درصد هتل ها فعال بودند و بقیه متاسفانه تعطیل شدند.

کریم بیگی افزود: از 60 درصد هتل های فعال در ایام کرونا که با شرایط بهداشتی و چمدانی مسافر پذیرفته اند، حدود 4 تا 5 درصد تخت آنها پذیرفته شده است. این هتل ها به دلیل نگهداری و بهره برداری از سیستم های سرمایشی و گرمایشی و به دلیل فعالیت تعداد بسیار محدودی از مشتریان مجبور به فعالیت بودند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت هتل های استان از نظر گردش مالی از نظر کرونا افتضاح بوده است، گفت: حدود 30 درصد هتل ها حتی با دریافت مجوز افتتاح ستاد کرونا در ماه های اخیر شروع به کار نکرده اند. با کاهش شیوع بیماری عروق کرونر قلب و کاهش واکسیناسیون عمومی طی دو ماه گذشته، مدتی است که هتل ها شروع به کار کرده اند و حدود 5 هتلی که در زمان شیوع این بیماری تعطیل بودند، هنوز شروع به کار نکرده اند. بقیه هتل ها کم کم پذیرای مسافران هستند.

بیگی ادامه داد: با توجه به کاهش محدودیت ها تعداد کمی از سفرها از سر گرفته شده و سفرهای کاری و تجاری نیز افزایش یافته است. ضریب اشغال هتل ها در حال حاضر حدود 45 درصد است.

وی افزود: هنوز خبری از گردشگران اروپایی در استان نیست و ورود گردشگران خارجی اغلب از کشورهای عربی به دلیل اعتقادات مذهبی یا برخوردهای رایج در کشورمان و اصفهان صورت می گیرد. همچنین تعداد محدودی از گردشگران به دلیل روابط تجاری ایران با سایر کشورها به اصفهان سفر می کنند.

رئیس اتحادیه هتل داران استان اصفهان با اشاره به کمک دولت به هتلداران به دلیل اپیدمی بیماری عروق کرونر، افزود: وام های کم هزینه قابل بازپرداخت ارائه شده اما کافی نبوده است. هتل هایی که هنوز باز هستند با درآمدی که در گذشته داشتند به فعالیت خود ادامه می دهند.

وی گفت: هزینه نگهداری و استهلاک هتل‌ها تاکنون از درآمدهای گذشته تامین شده است و این هزینه‌ها به حدی است که نمی‌توانیم فوراً آن را جبران کنیم. اگر دولت راه حلی برای هتلداران در این زمینه نداند، کم کم با ضعف خدمات گردشگری مواجه خواهیم شد که هزینه های زیادی برای جبران ضرر و زیان وارد شده است.

در حوزه گردشگری استان با کمبود نیروی مجرب و متخصص مواجه هستیم

بیگی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات هتلداری گفت: مشکل دیگر از دست دادن نیروهای متخصص و مجرب در این زمینه است که امکان بازگشت این نیروها وجود ندارد. چرا که بعد از رکود و کوچک سازی هتل ها به سمت مشاغل دیگر کشیده شدند.

وی با اشاره به رقابت صنعت در صنعت تولید و گردشگری گفت: در حوزه گردشگری به دلیل کاهش گردش مالی، جذب نیروی متخصص توجیه اقتصادی ندارد و اکنون در حوزه گردشگری کمبود نیروی متخصص داریم. “

انتهای پیام/ 163 / ش