داستان مردی که هزاران درخت می کارد / این مرد درخت زندگی را هدیه می دهد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، انجام کارهای خیر و لذت بخش هر چند کوچک، همیشه در ذهن انسان نقش دارد و گذر زمان فراموش نمی شود; به طوری که می توان ردپای او را تا ردپای ژانر دنبال کرد.

هر که راه نیکی را می پیماید، دلش هوا می شود و این حکایت زندگی است علی خضری دوستدار طبیعت از منطقه دودانگه ساری کسی که قلب سبز بزرگی دارد آرزوهای بزرگی در سر دارد.

این دوستدار طبیعت روزها و شب های خود را با احیای طبیعت در جنگل های در خطر انقراض هیرکانی می گذراند و هر جا قدم می گذارد سبز می شود. از حیاط خانه تا محل کارش، از مسیرهای جاده های دودانگه تا آرامگاه ها، جایی از چشم این فعال اجتماعی دور نیست و با نگاهی به تمام طبیعت استان، سبزه می گسترد.

* میل شدید به فضای سبز

او در زندگی خانوادگی خود 200 گونه نهال مثمر و غیر مثمر، زینتی و در خطر انقراض از جمله گیلاس وحشی، افرا، انجیل، رنگین کمان، آهک، بلوط و چنار پرورش می دهد.

با اینکه کارش آزاد و شلوغ است اما اراده و پشتکار زیادی برای سرسبزی دارد و چیزی از چشمش دور نمی ماند.

* همه چیز با یک اتفاق تلخ شروع شد

علی خضری، دوستدار طبیعت و فعال اجتماعی منطقه دودانگه ساری در گفت وگو با فارس گفت: از ابتدا به گل و گیاه علاقه زیادی داشتم. بنابراین وقتی به جنگل می رفتم، اگر هلو می خوردم، هسته آن را در زیر زمین می کاشتم تا درختی رشد کند و سبز شود، اما در سال 1994 اتفاقی برای من افتاد که به خاطر آن بیشتر درگیر این کار شدم.

متأسفانه تنها فرزندم را از دست دادم و کارم رفتن سر مزار او بود. حتی قبرش را هم سنگ نکردم، اما دور قبرش گل کاشتم و شروع رویش نهال بود و جرقه ای به ذهنم زد.

وی می افزاید: کار من با کاشت درخت در قبرها، در جنگل، بلوار فریم، ورودی قاب ساری و جاهای دیگر شروع شد.

* نهال ها را برای استفاده شخصی یا گاه به گاه در طبیعت بکارید

من در باغم 200 گونه نهال مثمر و غیر مثمر، زینتی و در خطر انقراض از جمله گیلاس وحشی، افرا، انجیل، جنگل بارانی، بلوط، چنار و چنار می رویم و فکر می کنم کسانی که مرده اند ممکن است بدن خود را از دست داده باشند، اما یاد دوستانم افتادم، من درختی را در طبیعت کاشتم.

این دوستدار طبیعت بیان می کند: نهال ها را به نیت شخص و مناسبت های تاریخی در طبیعت می کارم. بنابراین اکنون تماس های مختلفی دارم که یکی از فرزندانش به دنیا آمده و از من می خواهد که برای او درختی بکارم و یکی از آنها عزیزش را از دست می دهد و به یاد او از من می خواهد که درختی بکارم و من هم نهال ها را می کارم و می دهم. آنها محل نهال ها هستند. اعلام خواهم کرد.

من معتقدم که ادامه این کار به فرهنگ سازی برای حفاظت از درختان کمک می کند. مطمئناً فرزندان ما بهتر می دانند که چگونه یک نهال به درخت تنومند تبدیل می شود.

خضری یادآور می شود: از هیچکس به این شکل پولی دریافت نکرده ام، وقتی اصرار می کنند که باید این مبلغ را بپردازند، از آنها می خواهم همین مسیر را ادامه دهند و در طبیعت درخت بکارند.

تاکنون تعداد درختانی را که کاشته‌ام شمرده‌ام، اما بیش از هزار درخت کاشته‌ام. بدین ترتیب از اسفندماه سال گذشته 2000 اصله نهال در طبیعت شهرستان ساری کاشته شده و یا به اقوام و دوستان هدیه دادم.

در این سال‌ها خاطرات زیادی داشتم، اما یکی از آن‌ها در سه چهار هفته گذشته، زمانی که مشغول صرف ناهار بودم، به سراغم آمد و شخصی با تلفن همراهم با من تماس گرفت و از من خواست که بچه‌ای به دنیا بیاورم. ، “او گفت. گفت. ارم …

علاوه بر همه این اقدامات، برخی در این مسیر با قطع یا شکستن نهال دلم را می شکنند. به حدی که در برخی معابر حتی پارک چندین بار نهال ها را شکست اما ناامید نشدم و دوباره کاشتم.

دوستدار طبیعت منطقه دودانگه شهرستان ساری تصریح می کند: در مجموعه ای به مساحت 2 هکتار که با مشارکت منابع طبیعی آماده و فنس کشی کرده ایم تا به عنوان باغ جنگل های هیرکانی در اختیار دانشجویان و محققین دانشگاهی قرار گیرد.

خضری در پایان سخنان خود اعلام می کند: تا زمانی که بتوانم چه از نظر فیزیکی و چه از نظر اقتصادی به این راه ادامه خواهم داد.

انتهای پیام/ 86034 / ج.