بیانیه مشترک ایران و عراق در مورد ترور شهید سلیمانی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دادگستری و دبیر ستاد حقوق بشر در گفت و گو با خبرنگاران گفت: کشورمان به رهبری یکی از وزارتخانه های تهران. و انقلاب دو روز پیش برای شرکت در اولین جلسه کمیسیون مشترک تحقیق ترور شهید سلیمانی و هیئت همراه عازم بغداد شد. دور اول مذاکرات امروز به پایان رسید و دو طرف توافق کردند که دور دوم جلسات کمیته در ماه آینده در تهران برگزار شود.

غریب آبادی افزود: در پایان این دور از مذاکرات، سران دو هیئت همچنین با امضای بیانیه ای مشترک، این جنایت را یک جنایت سنگین و اقدامی ناقض حاکمیت ملی عراق و نقض حقوق بین الملل و حقوق بشر دانستند. بر مصونیت از مجازات عاملان این جنایت بین المللی و نیاز به اجرای عدالت برای آنها تاکید کرد.

معاون امور بین الملل ستاد کل قوا ادامه داد: نکته حائز اهمیت از نظر حقوقی این است که این جنایت در سفر رسمی سردار شهید سلیمانی به عراق به دعوت دولت، عراقی و حمل سیاسی صورت گرفته است. پیام جمهوری اسلامی ایران «پیدا شد.

بیانیه مشترک ایران و عراق در مورد ترور شهید سلیمانی

غریب آبادی خاطرنشان کرد: در دو روز این دیدار، هیئت‌های دو طرف درباره موضوعات دستور کار و اقدامات انجام شده تاکنون و برنامه‌های آتی بحث و تبادل نظر کردند.

اول: انجام کلیه اقدامات قانونی و قضایی ممکن برای تعقیب و مجازات عوامل و عوامل دخیل در جنایت ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و یارانش، به ویژه عوامل و شهروندان آمریکایی.

دوم: ادامه و ارتقای همکاری های دوجانبه برای تکمیل تحقیقات قضایی در حال انجام در دو کشور.

ثالثاً: استفاده از تمامی ظرفیت های موجود به منظور ارائه و تکمیل اطلاعات مورد نیاز بر اساس موافقت نامه همکاری های حقوقی و قضایی در امور کیفری بین ایران و عراق و نمایندگی های قضایی.

چهارم: ادامه کار کمیسیون مشترک تحقیق در دو کشور برای اطمینان از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در تحقیقات قضایی در اسرع وقت.

پنجم: دور بعدی نشست کمیته مشترک ماه آینده در تهران برگزار شود.

23219