کمالوندی به تشریح دستاوردهای سفر گروسی به تهران پرداخت

به گزارش اطلاعات آنلاین، بهروز کمالوندی، نماینده مردم و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره اقدام تروریستی در تسا (کرج) و واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: دوربین‌های این سازمان هستند. تخریب شده و آژانس حداقل برای دوربین های خود محکوم می کند.

وی افزود: درخواست هایی داریم که باید مورد توجه قرار گیرد. دلیل گفتگوها در تهران همین بود و هدف از سفر گروسی هم همین بود و پیشرفت خوبی داشتیم و برخلاف آنچه در رسانه ها منتشر می شد، تقریباً کارمان تمام شده بود، جدا از چند کلمه که مانده است، اما مناسبت نبود و سفر کوتاه بود و اگر چند ساعت بیشتر وقت داشتیم کارمان تمام می شد و گروسی گفت ناتمام است اما در داخل بیهوده ترجمه شد. حتی آقای گروسی هم در مصاحبه خود گفت که فکر می کنم کار ما هنوز تمام شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما همچنان در حال صحبت هستیم، من خودم دیروز و پریروز با گروسی و آپارو در تماس بودم و کار را دنبال می کنیم و قرار است رفت و برگشت باشد، توافق به نفع دو طرف است. ”

وی در بخشی دیگر از این گفتگو گفت: این یک واقعیت است که آژانس آنطور که باید با ایران رفتار نکرده است. نکته این است که سازمان های بین المللی تحت نفوذ کشورهای قدرتمند هستند اما باید تلاش کنیم در این شرایط بتوانیم حقوق خود را احقاق کنیم.

کمالوندی ادامه داد: ما نمی‌توانیم بگوییم چون آژانس تحت نفوذ قوا است باید آن را رها کنیم و آقای امیر عبداللهیان نیز در سفر اخیر گروسی در این خصوص اشاره کردند.

شاخص فعلی ما پس از تصویب قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌ها، شاخص نظارتی آژانس در سطح پادمان است و مفهوم پادمان این است که دسترسی به اطلاعات ممیزی مواد هسته‌ای را در سایت‌هایی که حاوی مواد هسته ای، “او گفت.

وی گفت: در کارگاه کرج ماده هسته ای نداریم. بنابراین، این مکان مشمول قوانین پشتیبان نخواهد بود. این مرکز سانتریفیوژ تولید می‌کند و ما مفتخریم اعلام کنیم که سانتریفیوژهای پیشرفته با ظرفیت بالا می‌سازیم و برای این کار نیازی به اخذ مجوز از نهادی نداریم، زیرا طبق ماده 4 NPT این فعالیت‌ها حق ایران است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سرویس دوربین در کارگاه کرج اشاره کرد و گفت: این دوربین‌ها هر بار یک فریم تصویر را 10 ثانیه ضبط و بایگانی می‌کنند و در صورت لزوم یا در صورت اختلاف، این تصاویر هستند قانون اقدام راهبردی پارلمانی به آژانس مخابره نشده و در حال حاضر هیچ نظارتی اعمال نمی شود.

وی گفت: اگر مبتنی بر بازگشت به تحقق و موضوع تداوم دانش باشد که هم برای آژانس و هم برای ایران در آن زمان استفاده می‌شود. اگر روزی در آینده بخواهیم پروتکل الحاقی را اجرا کنیم، نیاز به یک جمع بندی قطعی داریم و سپس این بررسی ها اعلام می کند که همه فعالیت ها در کشور صلح آمیز است.

وی افزود: صرف مذاکره برای نصب دوربین در این مذاکرات موضوعیت نداشت و محدود به آن نبود. در مذاکرات شهریور ماه بحث سرویس دوربین مطرح شد نه تعویض دوربین که دو موضوع کاملا متفاوت هستند. سپس خواستند دوربین ها را تعویض کنند که خلاف توافق ما بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: قدرت‌های جهانی بخشی از صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را سیاسی کرده‌اند، اما ایران به دنبال صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای است و به تمام تعهدات خود در چارچوب تضمین‌ها عمل کرده است.

وی افزود: سازمان های بین المللی تحت نفوذ قدرت های بزرگ هستند و رفتار نامناسب آژانس با ایران واقعیتی است که بارها در این زمینه به آن اشاره کرده ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: باید برای احقاق حقوق ایران و جلوگیری از خدشه دار شدن وجهه کشورمان تلاش کنیم. گفتگوی مدیرکل بین المللی انرژی اتمی نمایندگی در تهران و وزارت امور خارجه. وزیر

کمالوندی گفته است که تمام تولیدات هسته‌ای ایران در چارچوب قانون است، اما برخی تلاش می‌کنند ایران را مقصر بدانند و رسانه ملی باید هوشیار باشد تا توطئه آنها را خنثی کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پایان خاطرنشان کرد: ایران مطالباتی داشت که در مذاکرات با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد، در مذاکرات پیشرفت خوبی داریم، اما به دلیل کمبود وقت نتوانستیم همه چیز را به سرانجام برسانیم. سوالات و نتیجه گیری نهایی.

311311