اظهارات مهم باقری درباره مذاکرات وین/ شرط موفقیت آمیز مذاکرات اعلام شد

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه تاکید کرد که در صورت لغو تمامی تحریم های آمریکا، مذاکرات هسته ای در وین موفقیت آمیز خواهد بود.

باقری به ایندیپندنت گفت: لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام، از جمله تحریم‌هایی که در قالب کمپین «فشار حداکثری» اعمال شده‌اند، پیش‌نیاز موفقیت‌آمیز مذاکرات است.

این دیپلمات ارشد افزود: درخواست طرف مقابل برای تضمین عدم خروج از توافق، عدم اعمال تحریم های جدید و عدم بازگرداندن یا اعمال مجدد تحریم های قبلی برای خنثی کردن این احتمال است که هرگونه آشفتگی سیاسی در آمریکا بر رفتار بین المللی تأثیر بگذارد. ” بگذارید این کشور تاثیر بگذارد.

باقری افزود: متأسفانه شکست سیاست تداوم کمپین فشار حداکثری که در دولت ترامپ آغاز شد همچنان در دستور کار دولت بایدن است.

وی گفت: «پرزیدنت بایدن باید تحریم ها را لغو کند تا از آنچه ما سردرگمی سیاسی می دانیم خلاص شود و به سیاست های شکست خورده و غیرانسانی دولت ترامپ ادامه دهد».

باقری با اشاره به تحولات منطقه گفت: فرار آمریکا از افغانستان بار دیگر نشان داد که این کشور شریک قابل اعتمادی برای هیچکس نیست. ما در تعامل نزدیک و مستمر با کشورهای منطقه هستیم.»

وی با اشاره به لزوم آزادسازی ارز سرگردان شده ایران توسط انگلیس، گفت: اروپایی ها باید با اقدامات عملی برای رفع تحریم ها، عدم اجرای تعهدات خود را جبران کنند.

باقری گفت: ما بر اساس منافع خود موضع خود را در قبال سایر کشورها تعیین می کنیم و به رابطه و تعامل آنها با آمریکا اهمیتی نمی دهیم. کشوری که بر سر میز مذاکره نشسته است باید بتواند سیاست های مستقلی داشته باشد وگرنه چرا باید در این میز حضور داشته باشد؟

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده اند. ایران قاطعانه این اتهامات را رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور از اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به 1+5 برای حل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید.

علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در می 2016 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

سخنان مهم باقری درباره مذاکرات وین

یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود در این توافق عمل کرده است تا به کشورهای اروپایی که متعهد شده اند اثرات خروج واشنگتن از برجام را خنثی کنند، فرصتی برای عمل به این وعده بدهد. .

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد که در چند قدمی تعهدات خود در برجام را کاهش می دهد، زیرا کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته ای برجام صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ایران پس از انجام 5 اقدام برای کاهش تعهدات خود، سرانجام در 15 دی ماه 1396 اعلام کرد که دیگر با هیچ گونه محدودیت عملیاتی (به ویژه ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، مقدار مواد غنی شده، تحقیق و توسعه) مواجه نیست. .

دولت جو بایدن می گوید قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، پایتخت اتریش، راه را برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای بریکس هموار کند.

مقامات دولت ایالات متحده قبلاً گفته بودند که قصد دارند از ورود به شورای امنیت سازمان ملل به عنوان “سکویی” برای حل و فصل سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه ای استفاده کنند.

علی باقری چندی پیش در آستانه دور جدید مذاکرات در سفر به چند کشور اروپایی به فرانسه، آلمان و انگلیس سفر کرد. معاون وزیر امور خارجه در گفت و گو در پاریس با اشاره به مذاکرات 28 دسامبر در وین گفت: ما مذاکره هسته ای نداریم.

در همین راستا، «محمدرضا قائبی» رئیس نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز (پنجشنبه) طی سخنانی در نشست مجازی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد (2015) طی سخنانی گفت: «هنگامی که از جلسات قبلی شورای حاکمیتی، هیئت من به تفصیل علل و دلایل وضعیتی را که در حال حاضر با آن مواجه هستیم توضیح داده است. به UNHCR. ما معتقدیم که از نظر روش شناختی نادرست و از نظر منطقی غیرعاقلانه است که انتظار نتیجه یا اثر متفاوتی را داشته باشیم، زمانی که همان دلایل و علل هنوز وجود دارد.”

ما معتقدیم که از سرگیری مذاکرات برجام که قرار است در 29 نوامبر در وین برگزار شود، فرصتی منحصر به فرد برای سایر شرکت کنندگان برجام و ایالات متحده فراهم می کند تا با حذف هرگونه “اثبات” به نیت واقعی خود برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات خود بازگردند. تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی به شیوه‌ای مؤثر».

علاوه بر این، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین اتریش به نشست امروز (پنجشنبه) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و تاکید کرد که همه اعضا بر لزوم راه اندازی مجدد این آژانس تاکید کردند. شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی .

وی در پیامی که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد، نوشت: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی واقعیت‌یابی، نظارت و نظارت ایران را با توجه به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل کامل کرده است. .

اولیانوف گفت: تقریباً همه سخنرانان بر لزوم راه اندازی مجدد برجام تاکید کردند و برای مذاکرات وین که قرار است دوشنبه آینده (29 نوامبر) از سر گرفته شود، آرزوی موفقیت کردند.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (چهارشنبه 23 دسامبر) آغاز شد و تا جمعه هفته جاری به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اول آذرماه به همراه محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس جمهور وارد تهران شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کردند.

وی پس از بازگشت از ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین تاکید کرد که اگرچه مذاکرات با مقامات ایرانی سازنده بوده است، اما بی نتیجه مانده است.

23217