پایان دور اول نشست کمیسیون مشترک تحقیقات ایران و عراق در ترور شهید سلیمانی – اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دادگستری و دبیر ستاد حقوق بشر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پی مذاکرات سطح عالی بین دستگاه قضایی ایران و عراق و با تلاش دادستانی تهران معاون دادستانی تهران و انقلاب دو روز پیش برای شرکت در اولین جلسه کمیسیون مشترک تحقیقات ترور شهید سلیمانی و هیئت همراه به بغداد رفت. دور اول مذاکرات امروز به پایان رسید و دو طرف توافق کردند که دور دوم جلسات کمیته در ماه آینده در تهران برگزار شود.

غریب آبادی افزود: در پایان این دور از مذاکرات، سران دو هیئت همچنین بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن این جنایت به عنوان یک جنایت سنگین و اقدامی ناقض حاکمیت ملی عراق و نقض قوانین بین المللی و حقوق بشر و حقوق بشر است. و مبارزه با مصونیت از مجازات.» عاملان این جنایت بین المللی بر لزوم اجرای عدالت برای آنها تاکید کرده اند.

معاون امور بین الملل وزیر دادگستری ادامه داد: نکته مهم از نظر حقوقی این است که این بیانیه حاکی از آن است که جنایت در سفر رسمی سردار شهید سلیمانی به عراق به دعوت دولت عراق و انتقال پیام سیاسی صورت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران

غریب آبادی با اشاره به اینکه هیئت های حزبی حاضر در این نشست به مدت دو روز در خصوص موضوعات و اقدامات انجام شده تا کنون و برنامه های پیش رو بحث و تبادل نظر کردند و ترتیبات پنج گانه این نشست را در قالب بیانیه ای مشترک تشریح کردند. ذیل اعلام کرد:

اولاً تمام اقدامات حقوقی و قضایی ممکن را برای تعقیب و مجازات عاملان و عوامل دخیل در ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همدستانش به‌ویژه عوامل و اتباع آمریکایی انجام دهد.

دوم، ادامه و تقویت همکاری های دوجانبه برای تکمیل تحقیقات قضایی در حال انجام در دو کشور.

ثالثاً، استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود به منظور تأمین و تکمیل اطلاعات مورد نیاز طبق موافقتنامه همکاری‌های حقوقی و قضایی در امور کیفری بین ایران و عراق و نمایندگی‌های قضایی.

چهارم، ادامه فعالیت کمیته تحقیقات مشترک در دو کشور برای اطمینان از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در تحقیقات قضایی در اسرع وقت.

پنجم، برگزاری دور بعدی نشست کمیته مشترک ماه آینده در تهران.

انتهای پیام/