حمایت دولت از شهرداری ها حداکثری خواهد بود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار با شهردار و معاونین شهردار تهران، ضمن قدردانی از عزم شهرداری در خدمت رسانی به مردم، گفت: سلامت فردی و اجتماعی در آن به شهر و جامعه سالم بستگی دارد و نقش شهر سالم در رشد افراد، خانواده ها، روابط سالم و حتی اقتصاد مهم است.

رئیس جمهور ضمن ابراز نارضایتی از وجود فقر، تبعیض و بی عدالتی در شهری مثل تهران گفت: باید کاری کنیم که تبعیض و بی عدالتی از جامعه خارج شوید و با تحقق عدالت اجتماعی شرایط اجتماعی را برای نشاط اجتماعی ایجاد کنید.

رئیسی با تاکید بر اینکه جامعه نیازمند آرامش و نشاط اجتماعی است، گفت: در شهری مانند تهران که لایه‌های آشکار و پنهان زندگی مردم را می‌بینیم، ظاهر و باطن شهر باید باشد. بر اساس سبک زندگی سالم داشته باشید تا شهروندان نشاط اجتماعی داشته باشند.

وی با اشاره به از بین رفتن اصول معماری اسلامی و ایرانی در طراحی شهری شهرهای بزرگ کشور گفت: اصول و مبانی بسیار خوبی در معماری ایرانی و اسلامی داریم اما متاسفانه از این معماری سال هاست که کمتر استفاده می شود. . “

رئیس جمهور با اشاره به معماری اصیل شهر گفت: در این محله حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) وجود دارد.) و در کنار این مدرسه و این بازار هستیم و نشان می دهد که در معماری ایرانی اسلامی، معنویت، خرید و تجارت، تفریح ​​و نشاط اجتماعی در کنار هم مورد توجه بوده است.

رئیسی با تاکید بر اینکه فضای سبز برای ساختن روح و روان انسان ها مهم است، گفت: متاسفانه به دلیل اینکه جریان سودجویان در کشور مسکن را به کالایی انتفاعی تبدیل کرده است، شاهد آشفتگی و تجارت در این منطقه هستیم. و این وضعیت ناسالم باید تغییر کند.

رئیس جمهور فعالیت شوراهای محلی را مهم خواند و گفت: محله محوری، اهمیت دادن به نقش مردم و تمرکز بر مساجد، مدارس و خانواده های محله، به حل مشکلات، مسائل اجتماعی و حتی با مدیریت محله توسط مردم می تواند توزیع و شناخت عادلانه اقتصادی باشد. مردم فقیر و غیرعادی هم تصمیمات درستی گرفتند.

وی فعال شدن محلات و کارکردهای اجتماعی شوراهای محله را مورد تاکید قرار داد و گفت: رابطه دولت و شهرداری در قانون تعریف شده است، اما این رابطه نیاز به بازتعریف و اصلاح دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شهرداری تهران نماد شهرداری های کشور است، خاطرنشان کرد: در حوزه خدمات شهری باید طرحی تدوین شود که تعریف و هماهنگی صحیح وظایف دستگاه ها در قبال آن ارائه شود. شهرداری.

وی در خصوص نقش خدمات هوشمند در شهرداری تهران گفت: هوشمندسازی و استفاده بهینه از خدمات الکترونیک می تواند به حل مشکلات مردم به ویژه ترافیک کمک کند.

رئیسی با تاکید بر اینکه شهروندان تهرانی باید از خطرات ناشی از نقص و خطرناک بودن برخی ساختمان ها مصون باشند، گفت: ساخت و ساز شهر تهران باید با دقت بیشتری از طریق نظام مهندسی رصد شود.

رئیس جمهور گفت: نظام مهندسی و شهرداری باید به تعهدات قانونی خود در خصوص ساخت و سازها عمل کنند. وجود ساختمان های خطرناکی مانند پلاسکو در تهران یکی از دغدغه های دولت است و دولت آمادگی دارد تا در حد توان با شهرداری تهران برای رفع مشکلات مردم تهران همکاری کند.