واکنش مصطفی الکاظمی به حوادث کردستان عراق – اخبار غرب آسیا – اخبار بین الملل تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در واکنش به اعتراضات اخیر در اقلیم کردستان بیانیه ای در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و مدعی شد که حوادث دردناک اخیر در اقلیم کردستان به ویژه سلیمانیه نیازمند مسئولیت پذیری است. موقعیت همه حفظ صلح اجتماعی و جلوگیری از فروپاشی.

نخست وزیر عراق افزود: برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز حقی است که در قانون اساسی برای همه تضمین شده است و هرگونه تعرض به تظاهرکنندگان و اموال عمومی یا خصوصی مردم مردود و محکوم است.

دانشجویان دانشگاه سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق از روز دوشنبه هفته جاری علیه ادامه تعلیق کمک های مالی دولت های محلی که با دخالت نیروهای امنیتی وابسته به اتحادیه میهنی کردستان به خشونت کشیده شده است، تظاهرات کردند.

این کمک‌های ناچیز مالی که از 40 تا 100 هزار دینار برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است، از سال 2014 و با شروع بحران اقتصادی در اقلیم کردستان و به دلیل وضعیت اقتصادی کنونی و عدم توجه کافی به آن توسط دولت محلی متوقف شده است. آموزش مورد نیاز دانش آموزان اما با اتفاقاتی که روز دوشنبه توسط نیروهای امنیتی در دانشگاه سلیمانیه و علیه دانشجویان رخ داد، مطالبه جدید و جدی خود را اعاده حیثیت به دانشجویان و جلوگیری از ورود حزب به دانشگاه اعلام کردند. و فعالیت های آن

منابع محلی گفتند که دانشجویان خیابان مجاور دانشگاه را بستند و تظاهرات مشابهی در اربیل برگزار شد.

ای امنیتی ا لیک ایی گاز اشک این تظاهرات او کرده بودند.

انتهای پیام/