استان چهارمحال و بختیاری دیگر 11 درصد از منابع آبی کشور را در اختیار ندارد – اخبار چهارمحال و بختیاری – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهر کرد?? حسین بامیری امروز در مراسم تجلیل و معارفه استاندار چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: آنچه در دهه های گذشته باعث بی مهری مردم چهارمحال و استان بختیاری شده، این بی توجهی ها و ملاحظاتی است که در برخی موارد به آن پرداخته شده است. علیه استان چهارمحال و بختیاری. دولت و وزارت نیرو بارها اعلام کرده اند که استان چهارمحال و بختیاری 11 درصد از منابع آبی کشور را در اختیار دارد که این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: شاید در دهه 60 و 70 حدود 11 درصد آب کشور در انحصار ایران بود، اما در دهه 80 به دلیل شرایط آب و هوایی این استان از بارش باران ندیده بود.

بامیری ادامه داد: نرخ بیکاری در استان رو به افزایش است و رونق کشاورزی به حداقل رسیده است و تنها منبع درآمد اهالی این استان کشاورزی است که از کمبود منابع آبی تخصیص یافته از سوی دولت آسیب زیادی دیده است. انرژی. “

رئیس مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به آمار غیرواقعی نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری گفت: نرخ بیکاری در این استان بیشتر از آمار نشان داده شده است. فقر، تبعیض و فساد در سراسر استان چهارمحال و بختیاری است، فقر و فساد در نحوه تخصیص منابع آبی همه گیر است، مردم این کشور متکی به دولت سیزدهم هستند که برای مبارزه با فساد و تبعیض آموزش دیده است.

وی افزود: اطراف استان چهارمحال و بختیاری پوشیده از منابع آبی است، اما در مسیر تخصیص آب با رویکرد کشاورزی و صنعت، مردان غفلت می کنند و توجه می کنند، مردم ایران به بام زمین توجهی نکردند.

چگونه با رویکرد صنعت و کشاورزی صدها کیلومتر آب دریا را حمل می کنند در حالی که ساکنان این استان آب آشامیدنی ندارند؟

نماینده مردم لردگان و خانمیرزا در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی، خوشایند نیست که وزارت نیرو با رویکرد آب شرب، کشاورزی و صنعت و تخصیص آب نسبت به استان ها غفلت و غفلت کند. چگونه دولت ها و وزارتخانه های نیرو برای آب خلیج فارس و عمان بیش از صدها دلار با رویکرد صنعت، تامین آب کشاورزی و آب آشامیدنی هزینه کرده اند، اما مناطق شهری و روستایی ما بر بام ایران با تامین اساسی ترین کمبود خود. لینک، تامین آب آشامیدنی با مشکلات بسیاری در مشکل هستند.

وی خاطرنشان کرد: مردم استان ما سختی های زیادی را متحمل می شوند اما هیچگاه رانت ها و تبعیض های وزارت نیرو را تحمل نمی کنند، مردم استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان همه زیر نظر رهبری هستند و ما ساکنان چهارمحال هستیم. و استان بختیاری هرگز آب را انتقال نمی‌دهد، مخالف نیستند، اما اولویت اول وزارت نیرو باید تامین آب شرب و سایر نیازهای آبی ساکنان این استان باشد و در صورت وجود مازاد، انتقال آن به استان های هدف قانونی و با رعایت اصول ملاحظات زیست محیطی.

رئیس مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبات ساکنان استان چهارمحال و بختیاری گفت: تونل بهشت ​​آباد باید هر چه سریعتر مدیریت شود، منابع مالی بن – پروژه بروجن ساکنان سدهای کوهرنگ 3 و خرسان 3 باید از سوی وزارت اورژانس نیرو مکلف شوند.

بامیری در پایان خاطرنشان کرد: استان های کویری مانند اصفهان، یزد و سمنان استان های صنعتی هستند که اگر قرار است این صنعت در جای مناسبی قرار گیرد باید در کنار دریا واقع شود هرچه زودتر بچشید.

بزرگترین مشکل استان بیکاری بالاست

اقبال عباسی استاندار سابق چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه گفت: بزرگترین چالش استان بالا بودن نرخ بیکاری است که به دلیل نرخ بالای مشارکت که 43 درصد بوده است و در هیچ استانی این نرخ وجود ندارد. تا 40 درصد.

وی افزود: خشکسالی یکی دیگر از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری است که اشتغال در کشاورزی، دامداری و گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد و سرمایه گذاری نیز با مشکل مواجه است.

استاندار سابق چهارمحال و بختیاری گفت: آب نیز چالش بزرگی در این استان است و نیاز به تکمیل دارد.

تونل بهشت ​​آباد استان را ویران کرد

وی با بیان اینکه تونل های ونک و سولقان در دست ساخت است، تصریح کرد: ساخت تونل بهشت ​​آباد باعث انتقال آب های زیرزمینی به معنای تخریب استان چهارمحال و بختیاری است.

عباسی پایین بودن درصد سهم استانداران از بودجه کشور را یکی دیگر از چالش های توسعه استان دانست و گفت: 30 درصد بودجه به استانداران و 70 درصد به پروژه های ملی که دولت در اختیار دارد اختصاص می یابد. تصمیمات اتخاذ شده برای تغییر توسعه استان، رفع بیکاری و فقر و غیره. موثر هستند.

وی ادامه داد: بودجه عمرانی استان در سال 96 930 میلیارد تومان بوده و امسال به 2500 میلیارد تومان رسیده است، هزینه های دولت نیز از 209 میلیارد تومان به 427 میلیارد تومان در مدت مشابه افزایش یافته است. به عنوان تخت بیمارستانی استان از 1155 تخت به 1812 تخت و تخت گردشگری از 930 تخت به 2340 تخت رسید.

عباسی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی 30 هکتار به کشت گلخانه اضافه شد و در بخش مسکن نیز 3 هزار و 590 واحد مسکونی برای مستضعفان در شهرهای کوچک و روستاها با مشارکت بنیاد مستضعفان، مسکن و بهزیستی احداث شد. پایه و غیره اخذ شده.

انتهای پیام/ 7540 / ش